Ślimaki - gatunki cz.II
WRĘGI
Jedne z najbardziej atrakcyjnych ślimaków morskich. Mają fantazyjne kształty, niezwykłe wzory, promieniste z poprzecznymi prążkami żeberka, oraz jaskrawe ubarwienie muszli. Wręgi są mięsożercami, żerują nocą żywiąc się krabami i krewetkami. Występują w strefie klimatycznej subtropikalnej i tropikalnej, szczególnie w zachodnim Pacyfiku i Oceanie Indyjskim.
Wybrane gatunki: Harpa Costata Harpa Major Harpa Doris |
ZWÓJKOWATE (ZWÓJKI)
Zwójki mają bogate kształty i barwne wzory muszli. Większość muszli jest mocna i ciężka, a ich wielkość i wygląd są bardzo zmienne. Ślimaki te występują w morzach ciepłych i umiarkowanych, najwięcej jest ich wokół wybrzeży Australii.
Wybrane gatunki: Voluta Musica Voluta Ebraea Cymbiolacca Pulchra Fulgoraria Hirasei Harpulina Lapponica Livonia Mammilla Scaphella Junonia |
BRZEŻNICE
Drapieżne ślimaki żyjące w morzach ciepłych i tropikalnych. Ich muszle mają powierzchnię gładką i błyszczącą, z fałdami na wrzecionie i płytkim wcięciem syfonalnym. Pod względem rozmiaru są bardzo różnorodne – większość gatunków ma mniej niż 2 cm, a niektóre przekraczają wysokość 5 cm.
Wybrane gatunki:
Afrivoluta Pringlei
Persicula Persicula
Bullata Bullata
Marginella Glabella
Persicula Cingulata
Marginella Nebulosa
TURRIDAE
Duża rodzina drapieżnych ślimaków, które występują we wszystkich morzach świata. Muszle większości gatunków mają wysoką skrętkę i długą rynnę syfonalną, a w górnej części wargi zewnętrznej znajduje się zawsze dłuższe lub krótsze wcięcie albo szczelina.
Wybrane gatunki:
Lophiotoma Indica
Turris Babylonia
Turricula Javana
Thatcheria Mirabilis
TEREBRIDAE
Większość gatunków z tej rodziny ma muszle długie, smukłe i błyszczące. Niektóre z nich mogą być grubościenne i ciężkie, inne zaś lżejsze i delikatniejszej budowy. Otwór jest mały, zwykle prostokątny. Warga zewnętrzna jest cienka ostrej krawędzi, wrzeciono spiralnie skręcone. Gatunki pochodzące z mórz ciepłych i tropikalnych.
Wybrane gatunki: Terebra Maculata Terebra Subulata Terebra Dimidiata Terebra Taurinus Terebra Areolata |
STOŻKI
Wszystkie gatunki tych ślimaków są bardzo do siebie podobne. Ich muszle utworzone są niejako z dwóch stożków - górny to skrętka, a dolny to ostatni skręt. Dzięki wielkiej różnorodności ubarwienia i wzorów są one ulubionymi muszlami kolekcjonerów. Stożki tworzą niesamowite i wyrafinowane wzory z zygzaków, linii prostych, kropek lub ich kombinacji. Są to drapieżniki, a jad wielu gatunków jest tak silny, że zabija człowieka w ciągu kilku sekund. Występują w morzach tropikalnych, na rafach koralowych.
Wybrane gatunki:
Conus Generalis Conus Eburneus Conus Spectrum Conus Ammiralis Conus Imperialis Conus Pulcher Conus Amadis |
|